Książki dla dzieci

Jak wybierać dobre książki dla dzieci?

Jak wybierac dobre ksiazki dla dzieci

Wybieranie odpowiednich książek dla dzieci to nie lada wyzwanie. Zapytaliśmy założycielkę Księgarni Bez Bzdur, jak mądrze wybierać książki dla dzieci, i pierwsze co powiedziała, to że:

“oooo…. tyle razy dokonałam złego wyboru, że nie jestem w stanie tego zliczyć! Ale niech te błędy na coś się przydadzą i spróbuję podpowiedzieć Wam coś z mojego doświadczenia”.

Spisaliśmy to, co nam powiedziała, i w efekcie poniżej znajdziecie kilka rad, które pomogą Ci uniknąć pomyłek, wybrać pozycje, które przyniosą dziecku najwięcej radości oraz pozytywnych wrażeń z czytania i co ważne.. uniknąć bzdur!

Po pierwsze…

Uwzględnij wiek dziecka

Różne grupy wiekowe mają różne potrzeby i możliwości edukacyjne. Oczywistym jest, że książki dla niemowląt będą się różnić od książek dla przedszkolaków lub starszych dzieci, prawda? Dlatego należy dobierać książki, które będą odpowiadały etapowi rozwojowemu na jakim jest dziecko.

Książki dla najmłodszych dzieci powinny być bogato ilustrowane, z niewielką ilością treści, natomiast dla starszych dzieci warto wybierać pozycje bardziej rozbudowane. Dopasowanie książki do wieku dziecka pozwala na zaspokojenie jego potrzeb edukacyjnych i rozwijanie zainteresowań.

Złe dopasowanie książki do wieku dziecka, może sprawić, że nie będzie ono zainteresowane lekturą i odbije się to negatywnie na jego miłości do książek. A tego nie chcemy, prawda?

Szukaj wartości edukacyjnych

Książki dla dzieci mogą nie tylko mieć walor rozrywkowy, ale także edukacyjny. Szukaj książek, które uczą dziecko nowych słów, pojęć, zwrotów, ale także rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

Jeśli tylko macie taką potrzebę, wybieraj książki, które będą odpowiadały na wyzwania, z którymi aktualnie mierzy się Twoje dziecko.

Uwzględniaj zainteresowania dziecka

Dzieci będą bardziej zainteresowane książkami, które odpowiadają ich zainteresowaniom. Jeśli Twoje dziecko interesuje się konkretnym tematem, np. zwierzętami, sportem czy kosmosem, szukaj książek związanych z tymi tematami.

Warto zapytać dziecko o to, co go interesuje i o czym chciałby przeczytać. Może się okazać, że dziecko zainteresowane będzie anatomią człowieka, a my chcieliśmy mu kupić kolejną książkę o jednorożcach. Warto wtedy poszukać odpowiednich pozycji, które będą dla niego interesujące i pozwolą mu na jeszcze lepszy rozwój intelektualny.

Zwróć uwagę na ilustracje

Czy są ładne? Czy są czytelne? Czy są odpowiednie?

Wybieraj książki, które zachęcają do czytania

Wybierając książki dla dzieci, ważne jest, aby wybierać te, które zachęcają do czytania. Książki z ciekawą fabułą, pięknymi ilustracjami lub interesującymi postaciami będą bardziej przyciągały uwagę dziecka.

Unikaj treści nieodpowiednich dla wieku dziecka

To temat rzeka. Zdziwilibyście się ile dobrze ocenianych książek zawiera skandalicznie złe treści… Przemocowe dialogi, słowa ocierające się o wulgaryzmy, obraźliwe określenia na innych ludzi, nieuprzejme zachowania – długo by wymieniać.

Dlatego…

Sprawdź opinie innych rodziców

…ważne jest, by przy wyborze książki kierować się opiniami zaufanych (!) osób.

Niestety, wiemy z doświadczenia, że tłum z portalu z rankingami nie zawsze ma rację. Podobnie jak influencerzy, którzy często polecają książki w zamian za wynagrodzenie (nierzadko w formie bezpłatnego egzemplarza danej lektury…).

Dlatego powstała Księgarnia Bez Bzdur! Możesz nam zaufać w kwestii książek, bo mamy tylko te świetne.

Nie ulega wątpliwości, że dzieci powinny oswajać się z literaturą od najmłodszych lat. Początkowo warto wybierać im książeczki bogato ilustrowane, z niewielką ilością treści – pojedynczych słów i sylab. W miarę ich rozwoju, zmieniają się również potrzeby i możliwości dziecka, więc literatura, po którą sięgną, także powinna ewoluować.

Pamiętajmy, że dobrej książce nie zawsze musi towarzyszyć moda czy trend. Najważniejsze, aby była dostosowana do wieku dziecka, ciekawa i rozwijająca. W ten sposób książka stanie się dla dziecka źródłem wiedzy, a także źródłem pozytywnych emocji i wspaniałych wspomnień.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w wyborze odpowiednich książek dla Twojego dziecka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *